Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia”

Naszą misją jest udzielanie wsparcia psychicznego w zakresie konsultacji psychologicznych, warsztatów interpersonalnych, wskazówek oraz porad osobom studiującym i pracownikom Uniwersytetu, którzy przechodzą przez kryzys emocjonalny, czują się bezradni wobec własnych emocji, podejmują walkę z szeroko rozumianymi uzależnieniami, tkwią w toksycznych relacjach, wyrażają chęć rozwoju swoich umiejętności interpersonalnych oraz chcą lepiej rozumieć świat relacji zarówno z innymi, jak i ze sobą samym.

Kim jesteśmy

Jako Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia” przy Uniwersyteckim Centrum Wsparcia UWM w Olsztynie rozwinęliśmy się dzięki licznym inicjatywom. Jedną z nich jest projekt „Żagiel możliwości – model dostępności UWM w Olsztynie” oraz wcześniejszej działalności na rzecz społeczności akademickiej przez profesjonalistów (psychologów, psychoterapeutów, terapeutów i trenerów interpersonalnych) z Akademickiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej i Terapii „Empatia”, zainicjowanego przez Prodziekana ds. kształcenia i pracowników Wydziału Nauk Społecznych w 2017 roku.
Od kwietnia 2021 roku, działamy jako Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia”.

Pragniemy, by Uniwersytet Warmińsko-Mazurski był uczelnią przyjazną wszystkim osobom studiującym, kandydatom i pracownikom oraz dawał równą szansę edukacyjną każdemu – niezależnie od osobistych trudności i kryzysów.

Nasze podejście opiera się na 4 krokach,
które pomagają klientom radzić sobie z trudnościami
i osiągać pozytywne zmiany.

W Ośrodku Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia” skupiamy się na zapewnieniu wsparcia psychologicznego i psychoedukacji klientom, nie prowadząc diagnoz psychologicznych ani terapii długoterminowych.

Ocena i zrozumienie potrzeb

Przeprowadzamy wywiad i rozmowę, aby lepiej poznać ich sytuację i trudności, z którymi się zmagają. Zadajemy pytania, słuchamy uważnie i staramy się zrozumieć kontekst, w którym funkcjonują. Ta ocena pozwala nam na skoncentrowanie się na obszarach, w których klient potrzebuje wsparcia.

Psychologiczne wsparcie i doradztwo

Wykorzystujemy naszą wiedzę i umiejętności, aby udzielić praktycznych wskazówek, strategii i narzędzi, które mogą pomóc klientowi radzić sobie z trudnościami. Naszym celem jest wspieranie emocjonalne, udzielanie porad i udostępnianie zasobów, które mogą być przydatne w codziennym życiu klienta.

Psychoedukacja i trening umiejętności

Dostarczamy klientom informacje na temat różnych aspektów zdrowia psychicznego, radzenia sobie ze stresem, komunikacji interpersonalnej, zarządzania emocjami i innych istotnych obszarów. Pomagamy klientom zrozumieć, jakie umiejętności są istotne i jak je rozwijać, aby lepiej radzić sobie z trudnościami.

Monitorowanie i przekierowanie

Regularnie sprawdzamy, jak klient radzi sobie z naszym wsparciem i oceniamy, czy osiąga zamierzone cele. Jeśli zauważamy, że klient może wymagać długoterminowej terapii lub bardziej specjalistycznej diagnozy, możemy zalecić przekierowanie do odpowiednich profesjonalistów lub instytucji, które będą w stanie zapewnić im dalszą pomoc.